#آه_آناستازیا_دخترم(12)


بهترست پیش از آنکه اتومبیلی بخریم ، یکروز بدون توجه به حال و روز ترافیک شهرو کوچکی و بزرگی و طول و عرض آن واردش بشویم،لختی پیاده یا با وسیله ی عمومی در شهر دور بزنیم و با کمیت و کیفیت آن و محل پمپ بنزین و... آشنا شویم .این کار مانند رفتار نویسندگانی است که هنوز شروع به نوشتن نکرده اند و یا خوانندگانی که علاقه دارند روزی دست بمطالعه بزنند ،اما هنوز آنروز فرا نرسیده است پس بهترست در طول و عرض فرهنگ جامعه و تاریخ آن در میهن و جهان گشتی زده باشیم اما می شود بی مطالعه هم با اتومبیل نو نویسندگی بقلب شهر زد و در کنار آن شروع به آفرینش هم کرد و بمشکل چندانی هم بر نخورد .
دانش یک هنرمند از اوضاع اجتماعی کشورش و جهان برای او دید کافی برای ترسیم یک اثر هنرمندانه بوجود می آورد. حتی هنرمندی مانند میکل آنژ در ریاضی مهارت داشته است و نظرهایی هم در این رشته دارد؛ ابزارهای کاری خود را اختراع کرده است . یک هنرمند اگر تبحری در علوم حداقل بطور مختصر نداشته باشد نمی تواند یک اثر هنری موفق بوجود آوردمی توان با سبکها و مکتبها و شیوه های بیان هنری ونوشتنی آشنا بود اما اگر چیزی برای ارائه نداشته باشیم اثری با فرم زیبا خواهیم داشت اما بدون محتوا.
فرمالیستها(شکل گرایان،پوسته گرایان) اینگونه اند. هنر مند فرمالیست، مانند زنانِ خانه دار اقشار مرفه است که ظرفها را برای زیبایی و تزئین در ویترین خانه اش می چینند که چیزی در آن نیست بقول ضرب المثل معروف آفتابه لگن هفت دست شام و نهار هیچی ، به این شکل هنرهایی هم داریم که فرم خالص هستند همانند نقاشی آبستره و نظیر آن حتی در موسیقی و... که فقط ازترکیب رنگ آفریده شده اند. این به اصطلاح هنر ها فقط فرم هستند محتوای آن در درون آفرینندگان آن است. یعنی ضمیر و درون هنرمند را نشان می دهد امری است شخصی؛اینگونه هنرها به (هنر برای هنر) معروف هستند فقط عده ی کمی از تحلیل و تفسیر روانشناسانه درونی پدیدآورندگان آنها متاثر می شوند و یا احیاناً لذت می برند. بازی با خطوط هم در زمره ی اینگونه هنرهاست. خط خوش همانند این فرم های زیبا فقط چشم نوازست و کمک می کند مطلب درون جلب نظر کند.
بنظر من هنر را نمی توان تعریف کرد؛ آنچه تعریف می شود و قانون دارد صنعت است ونه هنر در بخشی جدا به فرق بین هنر و صنعت و نیز شعر و نظم بطور مفصل خواهیم پرداخت،
ولی می توان گفت هنر تغییر را بشکلی جذاب و زیباو شگفت انگیز بمردم نشان می دهد و از این راه علاقمندان دارای ذهن ساکن و ایستا یاد می دهد که چگونه در همه ی زمینه ها تغییر کنند ،معمولا شگفت انگیز بودن با زرق و برق آنی براحتی قابل تشخیص است ،ماهرگز دوباره نمی خواهیم صدای شگفت انگیز یک انفجار را دوباره بشویم اما موسیقی و سنفونی بتهون بیشتر وقتها برای ما تازگی دارد؛ هنر خود مانند جوی آب است که جریان دارد و به ما یاد می دهد که ببینیم عمر ما هم جریان دارد، همه چیز جریان دارد اگر بما مربوطست و جریان ندارد آن را به جریان بیندازیم؛جریان گاهی آرام گاهی آبشاری است وگاهی مارپیچ اما ساکن نیست.
ادامه دارد...


شکل قلم:F اندازه قلم:  A A   رنگ قلم:                       پس زمینه:                    
امتیاز: 5.0 از 5 (مجموع 3 رای)
نسخه چاپی  اضافه کردن به لیست Favorites  دعوت از یک دوست برای دیدن این صفحه  فرستادن این داستان با نامه  گذاشتن این داستان در وبلاگ یا سایت خودتان  تاریخ ثبت و شماره سریال داستان لینک ثابت این داستان  گزارش خطا یا تخلف یا محتوای نامناسب   رای برای این داستان

10

"صابرخوشبین صفت" , ناصرباران دوست ,بهروزعامری ,عاطفه حجابی دخت ایمن ,م.ماندگار ,حمید جعفری (مسافر شب) ,نرجس علیرضایی سروستانی ,زهرابادره (آنا) ,الف . محمدی ,متین یحیی زاده ,


این داستان را خواندند (اعضا)

متین یحیی زاده (27/11/1395),حمید جعفری (مسافر شب) (27/11/1395), ناصرباران دوست (27/11/1395),همایون طراح (27/11/1395),الف . محمدی (27/11/1395),پیام رنجبران(اکنون) (28/11/1395),زهرابادره (آنا) (28/11/1395),م.ماندگار (28/11/1395),"صابرخوشبین صفت" (29/11/1395),بهروزعامری (29/11/1395),بهروزعامری (30/11/1395),عاطفه حجابی دخت ایمن (30/11/1395),همایون به آیین (1/12/1395),محمدبیگلری (1/12/1395),حمید جعفری (مسافر شب) (2/12/1395),بهروزعامری (30/12/1395),ابوالفضل مولوی (21/12/1396),

نقطه نظرات

نام: حمید جعفری (مسافر شب) کاربر عضو  ارسال در چهار شنبه 27 بهمن 1395 - 15:47

نمایش مشخصات حمید جعفری (مسافر شب) سلام بر جناب عامری@};-
فرمالیست و محتوا اگر توامان باشند، معجزه می کنند ولی هر کدام مستقل، خیلی مفید نیستند همان گونه که تعهد و تخصص باید توامان باشند.
نکته دیگر اینکه هر شخص فقط باید در زمینه تخصص خودش مطالعه کند و عمیق شود وگرنه اقیانوسی با عمق یک سانتی متر، حتی نمی تواند یک قایق کاغذی را جابجا کند تا چه رسد به ناو.
سلامت باشید


@حمید جعفری (مسافر شب) توسط بهروزعامری Members  ارسال در سه شنبه 10 اسفند 1395 - 15:16

نمایش مشخصات بهروزعامری سلام گرامی
از اینکه همیشه هستید بسیار خوشحالم
امیدوارم به جاهای بلندی برسید
سپاس از لطفتون


@};- @};- @};-


نام: ناصرباران دوست کاربر عضو  ارسال در چهار شنبه 27 بهمن 1395 - 19:59

نمایش مشخصات ناصرباران دوست درود بر استاد عامری بزرگوار
عرض ادب و ارادت و احترام
همیشه از خوانش نوشته های وزین شما اطلاعات جالب و مفیدی کسب می کنم . بحث این بار آناستازیا هم برایم جالب بود و آموزنده . خیلی عالی تفاوت هنر را با صنعت و نیاز به تغییر و تحول را در همه ی ساختار های ذهنی و اجتماعی و همه ی وجوه یک جامعه در این حجم اندک تصویر فرمودید . هر چیز ایستایی به مرور قدیمی و کهنه و فرسوده و فاسد خواهد شد و شاید به همین دلیل خلاقیت در بشر به ودیعه گذاشته شده است . بی خلاقیت انسان همچنان حیوانی دوپا و غار نشین بود . نه آنکه امروز مرزهای دانش را از اعماق زمین تا سیزده میلیون سال نوری در فضا گسترده است .
موج ز خود رسته ای
نرم خرامید و گفت
هستم اگر می روم
گر نروم نیستم!
پاینده باشید و نویسا

@};- @};- @};- @};-


@ ناصرباران دوست توسط بهروزعامری Members  ارسال در سه شنبه 10 اسفند 1395 - 15:18

نمایش مشخصات بهروزعامری درود گرامی
بمن به اندازه کافی و گاهی بیشتر انرژی میدهید
راهم را با دلگرمی ادامه بدهم
ممنونم از شما


@};- @};- @};-


نام: زهرابادره (آنا)   ارسال در پنجشنبه 28 بهمن 1395 - 08:47

سلام و درودها استاد عزیز و بزرگوار
قلم هنرمند شما بسیار عالی ما را با مفهوم هنر آشنا کرد و بیانات شما که اگر می خواهی نوشته هایت مانند دکوری در گوشه کتاب خانه ها خاک نخورد حتما مطالعه و اضافه کردن معلومات ولو اندک .
بسیار مفید بود و به شخصه برایم انگیزه شد تا تلاشی فزون داشته باشم .
سپاس از ذهن و اندیشه و پرواز قلم تان
با آرزوی تندرستی و عمری گران برای شما استاد مهر بانی ها


نام: "صابرخوشبین صفت" کاربر عضو  ارسال در پنجشنبه 28 بهمن 1395 - 00:27

نمایش مشخصات "صابرخوشبین صفت" سلام
درودها بر شما
جناب استاد عامری عزیز
قلم بدست گرفتن خیلی آسان است ولی با قلم به سمت عشق رفتن و با عشق و علاقه نوشتن ، کاری بس دشوار است و این کار از استادی مثل شما به راحتی بر می آید .
بنویسید به عشق .....
سبز باشید .
@};- @};-


@"صابرخوشبین صفت" توسط بهروزعامری Members  ارسال در سه شنبه 10 اسفند 1395 - 15:19

نمایش مشخصات بهروزعامری سلام گرامی
از بزرگواری شماست
دلگرمم میکنید

@};- @};- @};-


نام: زهرابادره (آنا) کاربر عضو  ارسال در جمعه 29 بهمن 1395 - 11:04

نمایش مشخصات زهرابادره (آنا) سلام و درودها استاد عزیز و بزرگوار
ان شالله که خوب و سلامت هستید
من دیروز برای قسمت دوازدهم آناستازیای محبوب نظر نوشتم ولی نمی دانم چرا به قسمت تایید شده رفت .
الان برای بار دوم می نویسم
خیلی عالی بود و مئ استفاده کردم مخصوصا قسمتی که مربوط به مطالعه هنر مند از جامعه است و کسی که قلم بر دست می گیرد وظیفه دارد که اطلاعات خود را بالا ببرد .
سپاس از قلم زیبا و عمیق شما
با آرزوی تندرستی و سلامتی شما


@زهرابادره (آنا) توسط بهروزعامری Members  ارسال در سه شنبه 10 اسفند 1395 - 15:20

نمایش مشخصات بهروزعامری سلام گرامی گاهی قاطی میشود

نظر مشفقانه ی شما همیشه شامل حالم هست

درود بر شما


@};- @};- @};-


نام: عاطفه حجابی دخت ایمن کاربر عضو  ارسال در شنبه 30 بهمن 1395 - 20:26

نمایش مشخصات عاطفه حجابی دخت ایمن درود:x @};-


@عاطفه حجابی دخت ایمن توسط بهروزعامری Members  ارسال در سه شنبه 10 اسفند 1395 - 15:21

نمایش مشخصات بهروزعامری سلام گرامی

درود بر شما

@};- @};- @};-


نام: همایون به آیین کاربر عضو  ارسال در یکشنبه 1 اسفند 1395 - 07:57

درود بر استاد عامری عزیز
پوزش ازینکه کمی دیر کامنت میذارم. یه چند روزی به داستانک نتوانستم سر بزنم و وقتی امدم نوشته ی گرانبار شمارو دیدم و خواندم ولی دیدم چندروزی گذشته،کامنت نذاشتم تا اینکه امروز متوجه شدم هنوز فرصت نکردید پاسخ کامنتای دوستان را بدید،بدین خاطر گفتم مطلب کوتاه و ناچیزی بنویسم :
« اغلب برمی خوریم به ایده ها، سبک ها، مکتب ها و ...که همدیگر را مورد انتقاد قرار میدهند و حتی رد می کنند! جالب اینجاست که در بعضی از موارد با تفاسیر و استدلال های زیبا و دلنشین و منطقی هردو طرف روبرو می شویم و آنوقت است که با خود می گوییم چرا باید حتمن یکی از این دو را برگزینم؟! چرا باید از میان فرم گرایی و محتواگرایی که هردو استدلال های زیبا و قابل قبولی ارائه میدهند،بایستی حتمن یکی را انتخاب کنیم؟! اینجاست که باید گفت وجود هردو نیاز است! »


@همایون به آیین توسط بهروزعامری Members  ارسال در سه شنبه 10 اسفند 1395 - 15:23

نمایش مشخصات بهروزعامری سلام گرامی
حق با شماست
پوست میوه ها از محتوای آنها نگهداری میکند
در ضمن با تغییر در رنگ و بو و... نشان میدهند میوه سالم و رسیده است یا فاسد شده
@};- @};- @};-


نام: نرجس علیرضایی سروستانی کاربر عضو  ارسال در پنجشنبه 5 اسفند 1395 - 03:28

نمایش مشخصات نرجس علیرضایی سروستانی سلام و عرض ارادت
به استاد عزیز جناب عامری بزرگوار :)

دانسته ها و اندوخته های خود رو در معرض دید عموم گذاشتن برای استفاده .. فقط و فقط نیاز به یک دل دریایی و دلسوز داره
انسانیت وقتی مفهوم پیدا میکنه ک من دانسته هام رو مخفی نکنه ..بلکه با مهر به اونهایی که نمیدانند و به دنبال فهمیدن هستن بدم :)
از اینکه اندوخته هاتون رو در قالب مطالب علمی در اختیارمون قرار میدید .. بی نهایت سپاسگزارم :)
و از اینکه باها تون آشنا شدم و این سعادت رو دارم که مطالب شما رو بخونم و استفاده کنم خوشحالی ام مضاعف میشه و به خودم میبالم

خدا حفظ تون کنه :)

دم قلمتون همیشه گرم @};- @};- @};- :)


@نرجس علیرضایی سروستانی توسط بهروزعامری Members  ارسال در سه شنبه 10 اسفند 1395 - 15:24

نمایش مشخصات بهروزعامری سلام عزیز
خدا بشماهم توفیق بده
ممنونم اگر اندکی میدونم میگم تا دیگران درست و کاملش کنند این وظیفه ی شماست

درود بر شما

@};- @};- @};-ارسال نظر

نام کاربری: کلمه رمز:
نام شما: ایمیل شما:
آدرس وب: http:// کد:  
استفاده از شکلک در نظر
نظر شما:
 

 نظر بصورت خصوصی برای نویسنده ارسال شود.
  مشخصات شما در این دستگاه ذخیره شود.