کتابِ گردشگر

به وجود آورندة من، زمانی مرا پدید آورد که مردم وقت هنوز به من و امثال من وابسته بودند!
من پانزده سال پیش به دنیا آمدم. دو سال قبل خانمی که عازم لندن بود مرا خریداری کرد. یک روز پیش از بازگشت او به ایران، وارد کافی شاپ ایرانیان شد و پشت میزی نشست و مشغول نوشیدن قهوه گردید. آنگاه مرا از جیب پالتویش درآورد. تورّقی کرد سپس یادداشتی روی اوّلین برگ من نوشت، و مرا همانجا روی میز رها کرد و رفت.
او در اوّلین برگ زندگی‌ام را چنین نوشت:
سلام! این کتاب مفقود نگردیده است، بلکه عمداً آن را به جا می‌گذارم تا خوانندة بعدی آن را ورق بزند و در هرجایی که مایل است، او نیز برای خوانندة بعدی بگذارد! امیدوارم از خواندن این کتاب لذّت ببرید.
چند لحظة بعد، مردی میانسال جای همان زن نشست. اوّل متوجّه حضورم نشد. ناگهان چشمش به من افتاد، مرا گشود و مشغول خواندن یادداشتی شد که آن زن لحظاتی قبل به جا گذاشته بود. چند برگی را ورق زد و جست و گریخته جملاتی از نوشته‌های مرا خواند. سپس مرا با خودش برد.
همان مرد پس از مطالعة تمام صفحاتم، به دخترش پیشنهاد خواندن من داد. یک هفته بعد، دختر آن مرد مرا به همکلاسی‌اش معرّفی کرد. او نیز پس از این کار، مرا به یک مسافر ایرانی که از اقوامش بود، پیشنهاد خواندن من کرد. چند روز بعد، او نیز مرا با خود به ایران بازگرداند.
دو سال از این ماجرا گذشت؛ اینک من روی نیمکتی در یکی از ایستگاه‌های مترو تهران رها شده‌ام؛ و نمی‌دانم این سفر تا کی ادامه خواهد داشت. با اینحال خوشحالم، زیرا هنوز هستند که به من و امثال من وابسته‌اند!

شکل قلم:F اندازه قلم:  A A   رنگ قلم:                       پس زمینه:                    
امتیاز: 0.0 از 5 (مجموع 0 رای)
نسخه چاپی  اضافه کردن به لیست Favorites  دعوت از یک دوست برای دیدن این صفحه  فرستادن این داستان با نامه  گذاشتن این داستان در وبلاگ یا سایت خودتان  تاریخ ثبت و شماره سریال داستان لینک ثابت این داستان  گزارش خطا یا تخلف یا محتوای نامناسب   رای برای این داستان

1

زهرابادره (آنا) ,


این داستان را خواندند (اعضا)

مجتبی صمدیار (11/10/1396),محدثه یعقوبی (11/10/1396),زهرابادره (آنا) (12/10/1396),سانازرضایی (14/10/1396),جوان پویا (23/10/1396),

نقطه نظرات

نام: محدثه یعقوبی کاربر عضو  ارسال در دوشنبه 11 دي 1396 - 21:52

نمایش مشخصات محدثه یعقوبی زیبا بود
ممنون می شم داستان هامو بخونید و نظر بدین:x


نام: زهرابادره (آنا) کاربر عضو  ارسال در سه شنبه 12 دي 1396 - 11:20

نمایش مشخصات زهرابادره (آنا) درود آقای شجاعی عزیز
رسم بسیار سنجیده و با ارزشی هست که کتاب را در کتابخانه ها محبوس نکنیم و به همدیگر تحوبل بدهیم تا همه بخوانند ،متاسفانه در میهن ما داشتن کتابخانه بزرگ تفاخرشده نه خواندن آن ، کاش این رسم نهادینه شود ،
سپاس بیکرانارسال نظر

نام کاربری: کلمه رمز:
نام شما: ایمیل شما:
آدرس وب: http:// کد:  
استفاده از شکلک در نظر
نظر شما:
 

 نظر بصورت خصوصی برای نویسنده ارسال شود.
  مشخصات شما در این دستگاه ذخیره شود.